Sirkülasyon Pompası

2579
Sirkülasyon Pompası

Su pompası sitemizin şimdiki konusu sirkülasyon pompası düşük ölçülerde basınç oluşturmak için girişli ve çıkışlı olmak üzere üretilmiş olan bir pompa türüdür ve kapalı su sistemlerinin içinde bulunan suyu devir daim etmek üzere evlerde bulunan ısıtma sistemleri gibi sistemlerde kullanılmaktadır. Basıncı yeterli olarak üreten su sirkülasyon pompası, kazanda ısınan suyu peteklere pompalar ve petekler sıcak su sayesinde ısınır. Sular devir daim işlemi sayesinde tekrar tanka akar ve peteklere yeniden su sirkülasyon pompası ile pompalanır.

Gerekli olduğu takdirde su sirkülasyon pompası hidrofor sistemleri yerine de kurulabilmektedir. Sirkülasyon pompası devir daim yapmak üzere tasarlandığı için hidrofor sisteminin öz direncini kıracak kadar düşük bir basınç üretmektedir. Sirkülasyon pompalarının bir kısmı hidrofor olarak kullanılmaya uygun değildir. Bu nedenle hidrofor olarak kullanılacak pompaların uygunluğunun mutlaka kontrol edilmesi gerekmektedir.

Sirkülasyon pompası düşük basınç ile devir daim işlemi yapılabilen ufak şebekelerde kullanılabilmektedir. Kat kaloriferleri, kombiler, ufak ebatlı arıtma sistemleri, akvaryum ve kısa vadeli olarak çalışmakta olan soğutma sistemlerinde kullanılabilmektedir. Bunların yanı sıra güneş enerjisi üretme kültürü için de kullanılabilmektedir.