Pistonlu Pompa Nedir? Nasıl Çalışır?

1592
Pistonlu Pompa Nedir? Nasıl Çalışır?

Pistonlu pompa nedir nasıl çalışır, pompanın ana görevi bir sıvı veya akışkanı bir yerden başka bir yere iletmektir. İhtiyaçlara ve kullanım alanlarına göre pompalar çeşitleri farklılık göstermekte ve pompalardan fiziki bir güç elde edilmektedir. İşte bu pompa çeşitlerinden birisi de pistonlu pompadır.

Pistonlu pompaların etkisi pompa içinde bulunan sıvı veya akışkanın pompa içine yerleştirilmiş olan piston yardımıyla ileriye itilmesi sonucu ortaya çıkmaktadır. Bu pompalarda sistem içinde silindir bulunduğu için ayrıca sızdırmazlık parçaları bulunur.

pistonlu pompa nedir nasıl çalışır

Pistonlu pompalarda meydana gelen gücü kontrol edebilmek için tek piston değil en az iki, üç veya daha fazla piston kullanılır. Böylece kranka gelen kuvvetler dengelenmiş olur ve ritimli ve seviyeli bir güç dağılımı elde edilmiş olur.

Pistonlu pompalarda en büyük tehlike ani basınç ve orantısı başka bir ifade ile dengesiz güç dağılımıdır. Bunun önüne geçmek içinse pistonlu pompalarda pompa ile bağlantı arasına bir hava kazanı yerleştirilir ve böylece bu sorun ortadan kaldırılarak pompada dengesiz güç dağılımı önüne geçilmiş olur. Ayrıca böyle bir problem önüne geçmek için kademeli pompa olarak ifade edilen pompalar da kullanılmaktadır.

Sonuç olarak pistonlu pompalar piston tarafında meydana getirilen basınç desteği ile sıvılar üzerinde belirli bir basınç meydana getirerek bu sistem üzerine çalışan pompalardır.

Bu pompalar daha çok yüksek katlı binaların her katına aynı basınçta su vermek için kullanıldığı gibi zirai ilaçlama motorlarında da etkili bir ilaçlama temini için kullanılmaktadır.