Solar Su Pompası

189
Solar Su Pompası

Solar Su Pompası Nedir ?

Güneş enerjisinden faydalanarak yer altından ya da göl, akarsu benzeri doğal kaynaklardan solar su pompası ile su çekmek ve pompalama yapmak mümkün olmaktadır. Su çekilecek olan kaynağın derinliğine ve debisine göre pompanın kapasitesi belirlenmektedir. Pompanın kapasitesi ise güneş panelinin gücü ve sayısına bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Kullanılacak olan solar su pompası çeşidinin belirlenmesi için öncelikle suyun çekileceği derinlik ile suyun basılacağı yükseklik ve yatay mesafenin tahmini olarak hesaplanması gerekmektedir.

solar su pompası

Hesaplamalarla birlikte günlük olarak ihtiyaç duyulan su miktarının da belirlenmesi gerekmektedir. Aynı zamanda pompanın kullanılacağı bölgedeki günlük güneşlenme süresi, pompanın yaz ya da kış dönemlerinde mi veya her iki dönemde mi kullanılacağının ve çekim yapılacak olan kaynağın özelliklerinin belirlenmesi de gerekmektedir.

Solar su pompası kuyulardan su çekmek için, içme suyu, kullanım suyu ve tarımsal sulama için kullanılmaktadır. Uygulama ve ihtiyaca yönelik olarak dalgıç ve yüzey su pompaları tercih edilebilmektedir. Her iki pompa türünün de farklı özellikleri bulunmaktadır.