Su Pompa Seçimi

179
Su Pompa Seçimi

Su pompa seçimi, pompa alımında en zor aşama elbette doğru olan pompa seçimini yapabilmektir. Özellikle su pompa seçimi için bilmeniz gereken birçok kriter vardır. Eğer bunlara aşina iseniz kolaylıkla zaten pompanızı seçebilirsiniz. Yok, eğer aşina değilseniz mutlaka pompa konusunda bir uzmandan yardım almanız gerekmektedir. Ancak bu şekilde ihtiyacınızı karşılayacak olan doğru pompayı seçebilirsiniz.

Su Pompa SeçimiEğer pompa seçiminde en doğru pompayı seçmek istiyorsanız dikkat edeceğiniz hususlar kısaca şunlar olacaktır; pompa performansını öğrenmek için, pompa performans parametrelerini bilmelisiniz. Bunun için de; debi, toplam dinamik yükseklik, pompa mil gücü, pompa verimi, emmedeki net pozitif yükü, pompa tipi ve özgül hız değerlerini bilmeniz gerekir. Ayrıca bundan sonra işletme koşullarının da bilinmesi gerekir ki bunun için de; sistem debisi, sistemin gereksinim duyduğu toplam dinamik yükseklik, sistemin geometrik yüksekliği, statik emme yüksekliği, statik basma yüksekliği, düşüm, işletme yüksekliği veya çıkış basıncı, sürtünme kayıpları, hız yüksekliği, sistem yüksekliği değişimleri gibi değerleri bilmelisiniz.

Anlatılan tüm bu değerler doğru pompayı seçmeniz için bilinmesi gereken önemli bilgilerdir. Yoksa sadece bir pompaya ihtiyacınız olup rast gele ve fiyatına bakılarak alınacak bir pompa size kullanımda daha fazla zarar ettirecektir. Bu sebepledir ki doğru pompa seçimi yapıp seçtiğiniz pompadan tam verim almak için mutlaka size bu konuda gerekli desteği verecek doğru yerden bilgi alınız.